Friday, August 29 &
Saturday, August 30 - Tournament Program
Friday Schedule
Pool A - in Johnston
Hall
Moravian College defeated Alvernia University, 25-21, 25-21, 25-18
- Box Score
Alvernia University defeated The College of New Rochelle, 25-22,
27-25, 27-25 - Box Score
Moravian College defeated The College of New Rochelle, 25-17,
25-20, 25-19 - Box Score
Pool B - Court #1 in
Breidegam Fieldhouse
Ramapo College of New Jersey defeated Ursinus College, 25-21,
20-25, 25-21, 21-25, 18-16 - Box
Score
Marymount (Va.) University defeated Ramapo College of New Jersey,
25-18, 25-22, 19-25, 19-25, 15-11 - Box
Score
Marymount (Va.) University defeated Ursinus College, 25-20, 21-25,
25-23, 25-19 - Box Score
Pool C - Court #2 in
Breidegam Fieldhouse
York College of Pennsylvania defeated Centenary College, 25-6,
25-13, 25-10 - Box Score
Emmanuel (Mass.) College defeated Centenary College, 25-4, 25-18,
25-14 - Box Score
York College of Pennsylvania defeated Emmanuel (Mass.) College,
25-20, 25-22, 25-22 - Box
Score
Saturday Schedule
Championship Bracket -
in Johnston Hall
Marymount (Va.) University defeated Moravian College, 25-22,
25-20, 25-27, 25-18 - Box
Score
Marymount (Va.) University defeated York College of Pennsylvania,
22-25, 25-13, 25-14, 25-17
Moravian College defeated York College of Pennsylvania, 25-13,
25-21, 25-16 - Box Score
Marymount wins Championship Bracket
Gold Bracket - Court
#1 in Breidegam Fieldhouse
Ramapo College of New Jersey defeated Alvernia University, 25-12,
25-10, 25-18 - Box
Score
Ramapo College of New Jersey defeated Emmanuel (Mass.)
College, 25-21, 25-17, 25-14 - Box
Score
Emmanuel (Mass.) College defeated Alvernia University, 22-25,
25-21, 25-18, 25-20 - Box
Score
Ramapo wins Gold Bracket
Silver Bracket - Court
#2 in Breidegam Fieldhouse
Ursinus College defeated The College of New Rochelle, 21-25,
25-16, 25-18, 25-17 - Box
Score
Ursinus College defeated Centenary College, 25-12, 25-12, 25-15 -
Box Score
The College of New Rochelle defeated Centenary College, 25-18,
19-25, 25-7, 25-9 - Box
Score
Ursinus wins Silver Bracket
All-Tournament Team
Morgan McAlpin, Marymount University (MVP)
Kristern Sipling, Alvernia University
Myriah Cockburn, Centenary College
Tiany Perez Diaz, College of New Rochelle
Cara Callahan, Emmanuel College
Emileigh Rettig, Marymount University
Taylor Kornmann, Moravian University
Larysa Lwaskiw, Ramapo College of New Jersey
Gina Powers, Ursinus College
Charlotte Sabatano, York College of Pennsylvania